Anayasa Mahkemesi Başvuru

Anasayfa Anayasa Mahkemesi Başvuru

Faaliyet Alanlarımız

Anayasa Mahkemesi Başvuru

Anayasa değişikliğine ilişkin 12 Eylül 2010’de yapılan halk oylaması sonucunda Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yolu açıldı ve bireysel başvuruya ilişkin hükümlerin yürürlük tarihi 23 Eylül 2012 olarak belirlendi.

 

Anayasa Mahkemesine “Bireysel Başvuru”, temel hak ve özgürlükleri kamu gücü tarafından ihlal edilen bireylerin başvurdukları olağanüstü bir kanun yolu olarak tanımlanabilir.

 

Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru için ya hukuk yollarının tüketilmiş olması ya da herhangi bir hukuk yolu tüketilmeden zarar görülen ve doğrudan AYM önüne getirilebilecek bir insan hakkı ihlali bulunması gerekmektedir.

 

Türk Hukuku uygulamasına yeni dahil olan bu uygulama Anayasa’nın 148. maddesinin 3. fıkrasında “Herkes, Anayasada güvence altına alınmış temel hak ve özgürlüklerinden, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi kapsamındaki herhangi birinin kamu gücü tarafından, ihlal edildiği iddiasıyla Anayasa Mahkemesine başvurabilir” şeklinde tanımlanmış, bireysel başvuruyu uygulamaya geçirmek için çıkarılan 30.3.2011 tarihli ve 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun’un 45. maddesinde de aynı tanıma yer verilmiştir.

 

Bireysel başvuru kurumunun kabul edilmesindeki en önemli amaç, temel hak ihlallerinin iç hukukta ortadan kaldırılması ve buna bağlı olarak ülkemiz aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) yapılan başvuruların sayısının azaltılmasıdır.

 

İz Avukatlık Bürosu alanında uzman hukukçu kadrosu ve akademisyenlerle birlikte Bireysel başvuruyu kısa zamanda etkin biçimde gerçekleştirmektedir.

Bize Ulaşın

Konu hakkında bilgi almak için bize haftaiçi saat 09:00-18:00 saatleri arasında aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilir ya da mesaj gönderebilirsiniz.

+90 (212) 230 21 20