Kadastro – Kamulaştırma

Anasayfa Kadastro – Kamulaştırma

Faaliyet Alanlarımız

Kadastro Davaları

Kadastro davaları daha çok şekil içerikli davalardır. Yasal sürelere ve itirazlara dikkat edilerek hak mahrumiyetlerinin önüne geçebilir. Muhtarlıklar nezdinde askıya çıkarılan listelere karşı – eğer gerçeği yansıtmıyorsa, yanlışsa – süresi içinde itiraz edilmeli ve gerekli davalar açılmalıdır.

Kamulaştırma Davaları

Kamulaştırma devletin kamu hizmetine tahsis etmek üzere bedeli karşılığında özel mülkiyete konu taşınmazlara el koymasıdır. 4650 sayılı kanunla değişik 2942 sayılı kamulaştırma kanunu ile devlet tarafından yapılacak kamulaştırmalarda uygulanacak usul ve esaslar belirlenmiştir. Bu davalarda idare tarafından vatandaşa teklif edilen bedeller düşük kaldığı taktirde tarafların sunacağı delillere göre mahkemece taşınmazın gerçek değeri tespit edilmekte ve bu bedel karşılığında taşınmazın tapusu iptal edilerek hazine adına tescil edilmektedir. Kamulaştırılan taşınmazın arsa ve arazi olmasına göre ayrı kriterler uygulanarak taşınmazların gerçek değeri tespit edilmektedir. Bu sebeple dosyalara taraflarca -özellikle taşınmazı kamulaştırılan şahıs ya da vekilince – yeterli delil ve hukuki done sunulmadığı taktirde ödenecek bedeller düşük kalabilmektedir. Bunun için bu konuda hukuki destek alınmasının çok büyük önemi vardır. Arsa vasıflı taşınmazlar sunulacak emsalller büyük önem arz etmektedir. Tarım arazilerinde ise gelir metodu uygulanmakta ve kapitalizasyon faizine göre değerlendirme yapılmaktadır.

Bize Ulaşın

Konu hakkında bilgi almak için bize haftaiçi saat 09:00-18:00 saatleri arasında aşağıdaki telefon numarasından ulaşabilir ya da mesaj gönderebilirsiniz.

+90 (212) 230 21 20